domenica 26 luglio 2020

Percorso CILS UNO B1- poznavanje strukture ispita kao polazna tačka za dobijanje željenog sertifikata

Posle duže pauze se ponovo vraćam svom blogu, a mislim da imam i pravi razlog za to- želja mi je da vam približim pripremu za dobijanje međunarodno priznatog sertifikata CILS za italijanski jezik kao strani, koji dodeljuje Univerzitet za strance u Sijeni (Università per Stranieri di Siena).

Ukoliko neko vreme učite italijanski i smatrate da ste dostigli srednji nivo znanja, u nekom trenutku ćete verovatno dobiti želju da to vaše znanje i „sertifikujete“, odnosno, da dobijete sertifikat koji je međunarodno priznat i čije ime i struktura jasno pokazuju kakva znanja posedujete iz italijanskog jezika. Bez obzira koji ste ranije tečaj pohađali i po kojoj ste literaturi radili, prema Zajedničkom evropskom referentnom okviru za jezike za nivo B1 tačno je određeno šta morate poznavati, a kroz pripremu za sam ispit, saznaćete i kako ta znanja da primenite za uspešno polaganje ispita.


CILS je jedan od četiri međunarodno priznata ispita za italijanski jezik. Kandidati se za njega rado opredeljuju jer je njegova struktura jasna i vrlo precizna, stoga možda deluje da je manje kompleksan od drugih ispita, mada često vrlo važnu ulogu igra i dostupnost literature za njegovu pripremu.

Vredi napomenuti da je za sticanje italijanskog državljanstva prema Zakonu od 04. decembra 2018. godine neophodno posedovati zvanični sertifikat o poznavanju italijanskog, pa ukoliko se odlučite da polažete nivo B1, možete odabrati „regularni“ CILS ispit, čiji se sertifikat može upotrebiti u sve zakonski dozvoljene svrhe, ili jednostavniju varijantu „CILS cittadinanza“, koji služi isključivo u svrhu dobijanja državljanstva i ne može se upotrebiti za druge namene. Naravno, i sertifikat iz prvog slučaja se može priložiti uz zahtev za dobijanje državljanstva, kao i sertifikati viših nivoa znanja.


Za pripremu obe varijante pomenutog nivoa B1, od 2019. godine dostupan je priručnik Percorso CILS, čiji su autori Simone Skafi (Simone Scafi) i Liza Loćizano (Lisa Loccisano), oboje trenutno zaposleni u Internacionalnoj školi za strance CiaoItaly u Torinu, i CILS ispitivači, u izdanju Ornimi Editions, čiji je distributer u našoj zemlji Educational Centre Serbia.

U zavisnosti od toga gde živite, kupovinu možete izvršiti online, od zvaničnih distributera (rok za isporuku u Srbiji je 1-2 dana kurirskom službom), ili direktno od izdavača (rok za isporuku je od 3-5 radnih dana međunarodnom kurirskom službom na adrese u celom svetu). Izdavač navodi da je ovaj priručnik pogodan za pripremu sa nastavnikom kroz individualnu ili grupnu nastavu, kao i za samostalno učenje i pripremu.

Koje su specifičnosti priručnika Percorso Cils Uno B1 i da li je zaista potrebna posebna priprema za polaganje ovog ispita?

Ako je vaše poznavanje jezika iznad nivoa B1, možda će vam biti dovoljno da odgledate neki od tutorijala na youtube-u i čujete šta vas otprilike čeka na samom ispitu. Ako želite da idete na sigurno i ne želite da doživite neprijatna iznenađenja, već volite da u svakom trenutkom vladate situacijom, priprema za CILS vam može biti još jedno prijatno iskustvo i korisno ulaganje u sopstveno znanje.


Kako se pripremati i odakle krenuti?

U odgovoru na ova pitanja ću navesti dva primera iz svakodnevnog života. Ako želite da se bavite takmičarskim sportom, bilo da je individualni ili ekipni, prvo morate vredno trenirati, naučiti pravila, ovladati taktikom i tehnikom, pre nego što odete na takmičenje i dobijete priliku da priliku odigrate utakmicu za prvi tim. Drugi primer je priprema za porođaj. Mnoge žene upisuju pretporođajne kurseve, na kojima ovladavaju tehnikama disanja, uče o fazama porođaja i svim onim što se dešava u njihovom telu pred, za vreme i posle porođaja i pripremaju se kako u tim fazama da se ponašaju i reaguju. Neki će sigurno reći da su se deca rađala i bez svega toga, ali ako žena želi da vlada situacijom i pomogne i sebi i akušerima, ako ima mogućnost izbora, logično je da se opredeli za što sigurniju varijantu. 


Isto je i kada pripremate ispit. Ovaj priručnik je osmišljen kroz faze koje liče na trening za nastup u prvom timu pred publikom, pa zato kandidati moraju da znaju šta ih čeka i šta se od njih konkretno traži. Samim tim, Percorso CILS UNO B1 podeljen je na sledeće delove:

-          Indice- sadržaj, jasan i grafički dobro odrađen raspored delova knjige i numeracije strana na kojima se ti delovi nalaze.

-          Principi teorici dell’esame (teorijski principi ispita)- informacije o CILS ispitu, nivoima i evropskom referentnom okviru.

-          Presentazione dell’esame (predstavljanje ispita)- dati su isečci iz aktivnosti koje očekuju kandidate na ispitu i objašnjenja šta bi trebalo da rade.

-          Suggerimenti pratici per docenti (praktična uputstva za nastavnike)- vodič kroz sve faze ispita sa sugestijama šta bi nastavnik trebalo da zna i na šta da obrati pažnju.

-          Consigli pratici per studenti (praktični saveti za studente)- rekla bih da su ovo ključne strane knjige za kandidate. Ukoliko ih kandidat jasno razume i shvata šta se od njega traži na ispitu, mogao bi da nastavi da ga priprema sam. Ako bude imao teškoće u razumevanju ovih uputstava, bilo bi dobro da obnovi prethodno stečena znanja i da tokom pripreme potraži pomoć nastavnika.

-          Sillabo (Silabus)- u kojem je jasno navedeno šta je potrebno da je kandidat savladao da bi polagao ispit za nivo B1, kao i

-          Criteri di attribuzione punteggi (Kriterijumi za dodelu bodova)- gde je jasno opisano ocenjivanje i kriterijumi za prolaznost na ispitu.

Nakon ovih uvodnih napomena sledi centralni deo priručnika,  koji bih opisala kao trenažni proces, jer se kroz njega uče, uvežbavaju i figurativno treniraju svi delovi koji će biti na ispitu. Taj deo je podeljen u 2 ciklusa, sa kompletnim zadacima iz svih sekcija ispita.


Posle treninga su i tri kompletne simulacije ispita (Prova completa 1, 2, 3), gde polaznici prolaze kroz sve aktivnosti onim redom i u grafičkoj formi kao na ispitu.

Deo koji potom sledi je Eserciziario (vežbanka), koji donosi korisne gramatičke vežbe za obnavljanje najbitnijih jedinica koje se obrađuju tokom redovnih kurseva jezika.

Poslednji deo je sažeti rečnik raspoređen po semantičkim poljima (Vocabolario sintetico suddiviso in campi semantici), sa pojmovima prevedenim na engleski i španski jezik. Da biste dobili rečnik na srpskom jeziku, potrebno je da kreirate nalog, odete na sekciju Risorse gratuite, a potom na Certificazione Cils i na kraju da kliknete na knjigu za nivo B1. Osim srpskog, dostupni su pojmovnici i na nemačkom, francuskom, kineskom, portugalskom, albanskom i turskom.

Sa sajta izdavača Ornimi Editions se takođe skidaju audio fajlovi, budući da se uz štampano izdanje ne dobija CD, medij koji postaje prevaziđen i zamenjen digitalnim formatima fajlova i raznim vrstama „oblaka“ za njihovo skladištenje.

Na kraju, nameću se neka pitanja, u skladu sa aktuelnom situacijom i ciljem za koji je namenjen priručnik Percorso CILS.

1.       Da li ova knjiga može da se koristi „na daljinu“?- Odgovor je, DA, može se koristiti i za nastavu u učionici i na daljinu, njena struktura i grafika su jasne i precizne, na nama je da izaberemo kako nam više odgovara. Što se mene tiče, konkretno, verujem da ću i tokom naredne školske godine raditi isključivo na daljinu, odnosno držati časove preko Skype-a i drugih platformi preko kojih je taj vid nastave moguć.

2.       Da li se ova knjiga može koristiti i za pripremu ispita za državljanstvo?- I ovde je odgovor DA. S tim da je sam ispit za državljanstvo kraći i jednostavniji. Tokom korona epidemije prethodog proleća, redakcija Ornimi Editions organizovala je i webinar za nastavnike, na kojem su profesori italijanskog iz Londona govorili o pomenutom ispitu i objasnili sve pojedinosti, neophodne za nastavnike. Snimak webinara se nalazi u videu ispod, kao i na zvaničnom youtube kanalu Ornimi Editions.


3.           Koliko je vremena potrebno da se pripremi ispit?- Ako ne želite bilo šta da prepuštate slučaju i ako ste sigurni u svoje znanje na B1 nivou, najbolje je da počnete pripremu 3 do 4 meseca ranije. Za međunarodne sertifikate nemoguća je priprema preko noći i u poslednjem času, jer se često tokom same pripreme otkriju neke praznine koje je potrebno popuniti (sekcija Eserciziario može dobro da posluži za to). Pojedinim kandidatima je potrebna i dodatna priprema, pa se u tu svrhu mogu koristiti materijali sa prethodnih ispita, dostupni na sajtu Univerziteta u Sijeni ili na profesorskim blogovima. Svakako, bolje je da krenete ranije, nego da par nedelja pred ispit shvatite da nećete imati dovoljno vremena. Imajte u vidu i da se sertifikat ne dobija odmah, već nekoliko meseci nakon ispita.

Ukoliko imate dodatnih pitanja, kao i do sada, rado ću vam odgovoriti. Možete mi pisati preko kontakt forme na ovoj stranici ili preko FB stranice, odnosno preko Linkedin-a.

Sve informacije napisane u ovom tekstu su mišljenje autora, koje je bazirano na praktičnim iskustvima iz nastave i iskazano u želji da se kolegama i učenicima pruže što preciznija i korisnija iskustva za pripremu CILS ispita. Kao takav, ovaj članak je autorsko delo, koje može biti objavljeno na drugim portalima samo uz prethodno odobrenje autora. Deljenje članka sa bloga na društvenim mrežama je dobrodošlo, te vam se unapred zahvaljujem na podršci i pozivam vas da ostavite svoje komentare, sugestije i kritike i ako mislite da je koristan, prosledite ga i ostalim kolegama i kandidatima koji se spremaju za CILS B1.

Nessun commento:

Posta un commento